galeria  
Konferencja prasowa przed Parlamentem Europejskim zakończyła wyprawę "Stop CO2 - Rusz się !" (...)
Dobrowolski Go Home !
galeria  
Dzisiaj przypuściłem szturm na Parlament Europejski. (...)
Bruksela
galeria  
Naturalnie wylądowaliśmy w eco-hostelu dla młodzieży, jak przystało na nasze roczniki i moje zboczenie, w kamienicy, (...)
Bruksela
galeria  
Czym bliżej Brukseli drogi nieco lepsze, a i ścieżki dla cyklistów się pojawiły. (...)
Leuven
galeria  
Belgia przywitała nas górzyście, słonecznie i po francusku - tyle dobrego. (...)
Maastricht
galeria  
Bonn żegnało nas zapachem kwitnących lip, płacząc rzęsiście. (...)
Heimbach
galeria  
Dotarliśmy do Bonn 5 razy moknąc i 5 razy schnąc. Cudo trasa wzdłuż Sieg, czasami z (...)
Bonn
galeria  
Dzisiaj krwawa stówa, zakończona na polu przy rzece Sieg (zwycięstwo). (...)
Betzdorf
galeria  
Dla Lahn stworzone są duże poldery zalewowe, na których nie wolno rzecz jasna się budować, nie (...)
Biedenkopf
galeria  
Dzisiaj zygzakiem ścieżkami przemierzaliśmy thuryngenskie i hessenskie lasy, pagórki i rzek (...)
Alsfeld
galeria  
Komuna siloach przygarnęła mokrych, jak kury rowerzystów z Polski, ale od początku ... (...)
Eisenach
galeria  
Podczas jednego oberwania chmury schowaliśmy się w stodole. Za chwilę dojechał inny rowerzysta Hartmud. Tego samego (...)
Magdala
galeria  
Po porannej kawie ruszyliśmy pod wiatr. Mordęga. Naliczyłem 300 turbin. Przez Dobeln, Geithain dotarliśmy do Zeitz (...)
Zeitz
galeria  
Poranek bardzo wietrzny, dla rowerzystów niezbyt, ale dla turbin wiatr idealny ! - naliczyłem ich ok. (...)
Meissen
galeria  
122 km z prawie Lwówka Śląskiego pagórkami, w 35 st. C, w deszczu, do Bautzen. (...)
Bautzen
galeria  
Chrząszcze majowe fruwają nad namiotem. Dojechałem, a dokładnie dojechaliśmy z Januszem 10 km przed Lwówkiem Śląskim (...)
Lwówek Ślaski 2001-06-15
galeria  
Mam nadzieję, że do 1 lipca, kiedy rusza Prezydencja, dojadę do Brukseli. Właśnie od 1 lipca, (...)
Na starcie - dziękuję!
galeria  
Zapraszam na ławeczkę FORTUM, na konferencję prasową rozpoczynającą wyprawę pt. "Stop CO2 Rusz się", 15 czerwca, (...)
Start
galeria  
Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego (...)
Stop CO2 – Rusz się
min

Segregujmy kartoniki

Program REKARTON to nowatorska inicjatywa ekologiczna mająca na celu budowę systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków. Działanie programu opiera się na ścisłej, a zarazem w pełni dobrowolnej współpracy.
03 maja 2011

Program REKARTON to nowatorska inicjatywa ekologiczna mająca na celu budowę systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków. Działanie programu opiera się na ścisłej, a zarazem w pełni dobrowolnej współpracy (zainicjowanej podpisaniem Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności) firm zajmujących się produkcją mleka i soków pakowanych w kartony oraz dostawców kartonów. Dobrowolne Porozumienie podpisane 2 lipca 2007 roku zostało objęte patronatem Ministra Środowiska. Wśród jego sygnatariuszy znajdują się organizacje reprezentujące użytkowników opakowań, branżę gospodarki żywnościowej i opakowaniowej oraz firmy dostarczające kartonowy materiał opakowaniowy. W Dobrowolnym Porozumieniu uczestniczy obecnie 35 firm produkujących mleko i przetwory mleczne oraz soki i napoje.

Program REKARTON jest praktycznym rozwiązaniem służącym do realizacji celów Dobrowolnego Porozumienia. Jego zadaniem jest wspieranie działań przyczyniających się do rozwoju tego systemu. Środki na finansowanie Programu REKARTON są pozyskiwane w formie dobrowolnej dopłaty recyklingowej od firm, które wytwarzają produkty pakowane w kartony do płynnej żywności (głównie mleko, soki oraz napoje).

Bieżącą kontrolę nad funkcjonowaniem Programu REKARTON sprawuje Rada Porozumienia, która opracowuje roczne plany działania oraz określa na każdy kolejny rok wysokość dopłaty recyklingowej za tonę kartonów do mleka i soków wprowadzonych na rynek.

Program wspiera działania wszystkich uczestników systemu (sortowni odpadów komunalnych, firm zajmujących się zbieraniem i wywozem odpadów, gmin, przemysłu papierniczego). Stworzenie systemu i jego ciągły rozwój są korzystne przede wszystkim dla środowiska naturalnego w Polsce, ponieważ zbiórka kartonów na dużą skalę powoduje zmniejszenie masy odpadów opakowaniowych trafiających na wysypiska.

Jakie surowce można odzyskać z kartoników?

Papier: produkowany z surowca odnawialnego jakim jest drewno stanowi główny składnik opakowań kartonowych (75-80%). Celuloza w opakowaniach kartonowych pochodzi ze skandynawskich lasów. Charakteryzuje się długim włóknem, dzięki czemu karton z niej wyprodukowany jest bardzo mocny.

Polietylen: wykorzystywany jest polietylen o niskiej gęstości, czyli LDPE. Cienka warstwa polietylenu w opakowaniach stanowi doskonałą barierę chroniącą produkt przed wilgocią

Aluminium: folia aluminiowa stosowana w opakowaniach do żywności płynnej jest cieńsza od ludzkiego włosa (grubość 0,0065 mm) - jest to najcieńsza warstwa, jaka skutecznie chroni produkt przed szkodliwym działaniem światła i tlenu, pozwalając jednocześnie na przechowywanie produktów bez konieczności magazynowania w warunkach chłodniczych. Waga aluminium zawartego w jednym opakowaniu jednolitrowym nie przekracza 1,5 g tj. kilkakrotnie mniej niż ilość aluminium stosowana do produkcji kapsli i nakrętek do butelek.

Program REKARTON

     

kontakt