galeria  
Konferencja prasowa przed Parlamentem Europejskim zakończyła wyprawę "Stop CO2 - Rusz się !" (...)
Dobrowolski Go Home !
galeria  
Dzisiaj przypuściłem szturm na Parlament Europejski. (...)
Bruksela
galeria  
Naturalnie wylądowaliśmy w eco-hostelu dla młodzieży, jak przystało na nasze roczniki i moje zboczenie, w kamienicy, (...)
Bruksela
galeria  
Czym bliżej Brukseli drogi nieco lepsze, a i ścieżki dla cyklistów się pojawiły. (...)
Leuven
galeria  
Belgia przywitała nas górzyście, słonecznie i po francusku - tyle dobrego. (...)
Maastricht
galeria  
Bonn żegnało nas zapachem kwitnących lip, płacząc rzęsiście. (...)
Heimbach
galeria  
Dotarliśmy do Bonn 5 razy moknąc i 5 razy schnąc. Cudo trasa wzdłuż Sieg, czasami z (...)
Bonn
galeria  
Dzisiaj krwawa stówa, zakończona na polu przy rzece Sieg (zwycięstwo). (...)
Betzdorf
galeria  
Dla Lahn stworzone są duże poldery zalewowe, na których nie wolno rzecz jasna się budować, nie (...)
Biedenkopf
galeria  
Dzisiaj zygzakiem ścieżkami przemierzaliśmy thuryngenskie i hessenskie lasy, pagórki i rzek (...)
Alsfeld
galeria  
Komuna siloach przygarnęła mokrych, jak kury rowerzystów z Polski, ale od początku ... (...)
Eisenach
galeria  
Podczas jednego oberwania chmury schowaliśmy się w stodole. Za chwilę dojechał inny rowerzysta Hartmud. Tego samego (...)
Magdala
galeria  
Po porannej kawie ruszyliśmy pod wiatr. Mordęga. Naliczyłem 300 turbin. Przez Dobeln, Geithain dotarliśmy do Zeitz (...)
Zeitz
galeria  
Poranek bardzo wietrzny, dla rowerzystów niezbyt, ale dla turbin wiatr idealny ! - naliczyłem ich ok. (...)
Meissen
galeria  
122 km z prawie Lwówka Śląskiego pagórkami, w 35 st. C, w deszczu, do Bautzen. (...)
Bautzen
galeria  
Chrząszcze majowe fruwają nad namiotem. Dojechałem, a dokładnie dojechaliśmy z Januszem 10 km przed Lwówkiem Śląskim (...)
Lwówek Ślaski 2001-06-15
galeria  
Mam nadzieję, że do 1 lipca, kiedy rusza Prezydencja, dojadę do Brukseli. Właśnie od 1 lipca, (...)
Na starcie - dziękuję!
galeria  
Zapraszam na ławeczkę FORTUM, na konferencję prasową rozpoczynającą wyprawę pt. "Stop CO2 Rusz się", 15 czerwca, (...)
Start
galeria  
Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego (...)
Stop CO2 – Rusz się
min

Najnowocześniejsza Elektrociepłownia w Polsce

Częstochowska elektrociepłownia Fortum - modelowy przykład wdrożenia idei zrównoważonego rozwoju.

03 maja 2011

16 września 2010 firma Fortum Power and Heat Polska otworzyła w Częstochowie swoją pierwszą w Polsce elektrociepłownię - jedną z najważniejszych obecnie inwestycji w polskiej energetyce.

Elektrociepłownia Częstochowa jest najnowocześniejszym zakładem produkującym energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu, a także - jednym z najbardziej przyjaznych środowisku zakładów energetycznych w kraju. Inwestycja jest elementem długofalowej strategii Fortum, której głównymi celami są bezpieczeństwo energetyczne, wdrażanie czystych i efektywnych technologii oraz promowanie świadomości ekologicznej wśród lokalnych społeczności.

Priorytetem Fortum jest działanie na rzecz lokalnych społeczności, zarówno poprzez budowę przyjaznych środowisku zakładów energetycznych, jak również poprzez promocję świadomości ekologicznej. Koncern od lat stosuje rozwiązania stale podnoszące efektywność energetyczną swoich instalacji, utrzymując zarazem emisję gazów cieplarnianych na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej. Przykładem wcielenia w życie tych założeń jest częstochowska elektrociepłownia, wykorzystująca aż w 25 proc. biomasę, której zastosowanie przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji CO2. Rozwiązania dotychczas wdrożone w częstochowskich zakładach ciepłowniczych należących do Fortum, pozwoliły ograniczyć emisję CO2  w całym mieście o ponad 10%.

Fortum od lat realizuje politykę zrównoważonego rozwoju w strukturach firmy. „Zaczęliśmy od siebie” – mówi Izabela Van den Bossche – Dyrektor d.s. Komunikacji Fortum Power and Heat Polska – „W trosce o środowisko, co roku zmniejszamy liczbę podróży służbowych, zwłaszcza samolotami. Zastępujemy je w miarę możliwości spotkaniami z wykorzystaniem wideokonferencji, które zainstalowaliśmy już w większości naszych lokalizacji. Co więcej, emisja CO2 związana z naszymi służbowymi podróżami lotniczymi jest kompensowana poprzez zakup jednostek kredytowych (carbon credits) w ramach tzw. „Clean Development Mechanism”, z których finansowane są projekty z obszaru ochrony środowiska. Kolejnym przykładem takich działań może być wprowadzenie limitów emisji CO2 dla naszych samochodów służbowych, obecnie na poziomie do 180 g/km, a od 2012 roku – do 150 g/km” – dodaje Izabela Van den Bossche.

Inicjatywy te są przykładem realizacji strategii Fortum zakładającej m.in. tworzenie wysokich standardów korporacyjnych oraz promowanie świadomości ekologicznej wśród swoich pracowników.  W efekcie norweska grupa finansowa Storebrand uznała koncern za najbardziej odpowiedzialną spółkę energetyczną na świecie i przyznała jej wyróżnienie Best In Class. W rankingu, w którym poddano ocenie 53 światowe firmy energetyczne, tylko 14 spełniło wymogi Best In Class. Fortum uzyskało wśród nich największą liczbę punktów.

 Fortum, mając także na uwadze potrzebę kształtowania postaw proekologicznych wśród lokalnej społeczności, prowadzi działania edukacyjne adresowane m.in. do dzieci i młodzieży częstochowskich szkół.  Są to konkursy plastyczne oraz filmowe poświęcone energii i jej efektywnemu wykorzystywaniu. Fortum rozpocznie też wkrótce współpracę z Politechniką Częstochowską, tworząc program stypendialny dla doktorantów specjalizujących się w obszarach związanych z działalnością firmy.

 Realizując założenia programu odpowiedzialnego biznesu Fortum obecnie zaangażowane jest w liczne inicjatywy o charakterze proekologicznym i prorozwojowym na terenie Częstochowy. Koncern planuje m.in. uczestnictwo w „Tygodniu Zrównoważonego Rozwoju”, zwieńczonego odbywającym się pod koniec września „Dniem Bez Samochodu”. Wkrótce spółka rozpocznie również współpracę z firmą Mitsubishi Motors produkującą m.in. samochody elektryczne i-MiEV. „Śladem naszych kolegów ze Szwecji i Finlandii, chcemy wspólnie z władzami miast popularyzować idę zrównoważonego transportu i wprowadzać na rynek takie samochody, które nie zanieczyszczają środowiska naturalnego” – mówi Izabela Van den Bossche.

 Samo otwarcie Elektrociepłowni w Częstochowie będzie również "neutralne" dla środowiska, ponieważ dwutlenek węgla wyemitowany w związku z tym wydarzeniem zostanie zneutralizowany poprzez posadzenie w okolicach Częstochowy odpowiedniej liczby drzew. W tym celu podjęta została współpraca z Fundacją Aeris Futuro, która wspiera działania biznesowe na rzecz zrównoważonego rozwoju.    

 Zobowiązania koncernu Fortum wobec społeczności lokalnych, pracowników oraz na rzecz utrzymywania czystości środowiska opierają się na założeniu, że strategia harmonijnie łącząca etyczne działania oraz ekorozwój stanowi klucz do odniesienia trwałego sukcesu biznesowego w branży energetycznej.

***

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji.

W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88 proc. pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78 proc. wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne, czy odpady komunalne.

Inwestycje Fortum łączą w sobie poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczanie emisji szkodliwych substancji. Dzięki temu w ubiegłym roku ponad 90 proc. produkowanej przez koncern energii na terenie Unii Europejskiej było wolne od emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Fortum zatrudnia obecnie około 11 500 osób. W 2009 r. nasze obroty przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

     

kontakt