galeria  
Konferencja prasowa przed Parlamentem Europejskim zakończyła wyprawę "Stop CO2 - Rusz się !" (...)
Dobrowolski Go Home !
galeria  
Dzisiaj przypuściłem szturm na Parlament Europejski. (...)
Bruksela
galeria  
Naturalnie wylądowaliśmy w eco-hostelu dla młodzieży, jak przystało na nasze roczniki i moje zboczenie, w kamienicy, (...)
Bruksela
galeria  
Czym bliżej Brukseli drogi nieco lepsze, a i ścieżki dla cyklistów się pojawiły. (...)
Leuven
galeria  
Belgia przywitała nas górzyście, słonecznie i po francusku - tyle dobrego. (...)
Maastricht
galeria  
Bonn żegnało nas zapachem kwitnących lip, płacząc rzęsiście. (...)
Heimbach
galeria  
Dotarliśmy do Bonn 5 razy moknąc i 5 razy schnąc. Cudo trasa wzdłuż Sieg, czasami z (...)
Bonn
galeria  
Dzisiaj krwawa stówa, zakończona na polu przy rzece Sieg (zwycięstwo). (...)
Betzdorf
galeria  
Dla Lahn stworzone są duże poldery zalewowe, na których nie wolno rzecz jasna się budować, nie (...)
Biedenkopf
galeria  
Dzisiaj zygzakiem ścieżkami przemierzaliśmy thuryngenskie i hessenskie lasy, pagórki i rzek (...)
Alsfeld
galeria  
Komuna siloach przygarnęła mokrych, jak kury rowerzystów z Polski, ale od początku ... (...)
Eisenach
galeria  
Podczas jednego oberwania chmury schowaliśmy się w stodole. Za chwilę dojechał inny rowerzysta Hartmud. Tego samego (...)
Magdala
galeria  
Po porannej kawie ruszyliśmy pod wiatr. Mordęga. Naliczyłem 300 turbin. Przez Dobeln, Geithain dotarliśmy do Zeitz (...)
Zeitz
galeria  
Poranek bardzo wietrzny, dla rowerzystów niezbyt, ale dla turbin wiatr idealny ! - naliczyłem ich ok. (...)
Meissen
galeria  
122 km z prawie Lwówka Śląskiego pagórkami, w 35 st. C, w deszczu, do Bautzen. (...)
Bautzen
galeria  
Chrząszcze majowe fruwają nad namiotem. Dojechałem, a dokładnie dojechaliśmy z Januszem 10 km przed Lwówkiem Śląskim (...)
Lwówek Ślaski 2001-06-15
galeria  
Mam nadzieję, że do 1 lipca, kiedy rusza Prezydencja, dojadę do Brukseli. Właśnie od 1 lipca, (...)
Na starcie - dziękuję!
galeria  
Zapraszam na ławeczkę FORTUM, na konferencję prasową rozpoczynającą wyprawę pt. "Stop CO2 Rusz się", 15 czerwca, (...)
Start
galeria  
Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego (...)
Stop CO2 – Rusz się
min

Rekarton

Program REKARTON to nowatorska inicjatywa ekologiczna mająca na celu budowę systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków. Działanie programu opiera się na ścisłej, a zarazem w pełni dobrowolnej współpracy (zainicjowanej podpisaniem Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności) firm zajmujących się produkcją mleka i soków pakowanych w kartony oraz dostawców kartonów. Dobrowolne Porozumienie podpisane 2 lipca 2007 roku zostało objęte patronatem Ministra Środowiska.

01 maja 2011

Program REKARTON, który realizuje cele Dobrowolnego Porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności, to nowatorska inicjatywa przemysłu sokowego i mleczarskiego aktywnie wspierająca zbieranie i recykling odpadów opakowaniowych po kartonach do mleka i soków w Polsce. Dobrowolne Porozumienie zostało podpisane 2 lipca 2007 roku pod patronatem Ministra Środowiska. Wśród jego sygnatariuszy znajdują się organizacje reprezentujące użytkowników opakowań, branżę gospodarki żywnościowej i opakowaniowej oraz firmy dostarczające kartonowy materiał opakowaniowy.

Realizacja Programu opiera się na współpracy przedsiębiorców zajmujących się produkcją płynnej żywności pakowanej w kartony, dostawców materiału opakowaniowego, jednostek samorządu terytorialnego, zakładów zajmujących się zbieraniem i sortowaniem odpadów, recyklerów i innych podmiotów działających w obszarze zagospodarowywania odpadów komunalnych. Ważną rolę w Programie REKARTON pełnią także indywidualne gospodarstwa domowe, w których dokonuje się wstępnej selekcji odpadów.

Misją Programu REKARTON jest wspieranie oraz finansowanie projektów i działań podejmowanych na rzecz zbierania, odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności oraz działalność edukacyjna w tym zakresie. Celem Programu jest stworzenie sprawnie funkcjonującego i efektywnego kosztowo systemu zagospodarowywania tego typu odpadów.

Do końca 2010 roku w ramach Programu REKARTON zostało zebranych i poddanych recyklingowi ponad 13 tysięcy ton zużytych kartonów do mleka i soków. Jest to ponad 660 tirów, które ustawione na drodze jeden za drugim, zajęłyby odcinek o długości niemal 10 kilometrów. Korzyści z efektywnego funkcjonowania Programu odnoszą jego uczestnicy, przemysł papierniczy, a przede wszystkim środowisko naturalne w Polsce.

Więcej informacji na stronie Programu REKARTON.

     

kontakt