galeria  
Konferencja prasowa przed Parlamentem Europejskim zakończyła wyprawę "Stop CO2 - Rusz się !" (...)
Dobrowolski Go Home !
galeria  
Dzisiaj przypuściłem szturm na Parlament Europejski. (...)
Bruksela
galeria  
Naturalnie wylądowaliśmy w eco-hostelu dla młodzieży, jak przystało na nasze roczniki i moje zboczenie, w kamienicy, (...)
Bruksela
galeria  
Czym bliżej Brukseli drogi nieco lepsze, a i ścieżki dla cyklistów się pojawiły. (...)
Leuven
galeria  
Belgia przywitała nas górzyście, słonecznie i po francusku - tyle dobrego. (...)
Maastricht
galeria  
Bonn żegnało nas zapachem kwitnących lip, płacząc rzęsiście. (...)
Heimbach
galeria  
Dotarliśmy do Bonn 5 razy moknąc i 5 razy schnąc. Cudo trasa wzdłuż Sieg, czasami z (...)
Bonn
galeria  
Dzisiaj krwawa stówa, zakończona na polu przy rzece Sieg (zwycięstwo). (...)
Betzdorf
galeria  
Dla Lahn stworzone są duże poldery zalewowe, na których nie wolno rzecz jasna się budować, nie (...)
Biedenkopf
galeria  
Dzisiaj zygzakiem ścieżkami przemierzaliśmy thuryngenskie i hessenskie lasy, pagórki i rzek (...)
Alsfeld
galeria  
Komuna siloach przygarnęła mokrych, jak kury rowerzystów z Polski, ale od początku ... (...)
Eisenach
galeria  
Podczas jednego oberwania chmury schowaliśmy się w stodole. Za chwilę dojechał inny rowerzysta Hartmud. Tego samego (...)
Magdala
galeria  
Po porannej kawie ruszyliśmy pod wiatr. Mordęga. Naliczyłem 300 turbin. Przez Dobeln, Geithain dotarliśmy do Zeitz (...)
Zeitz
galeria  
Poranek bardzo wietrzny, dla rowerzystów niezbyt, ale dla turbin wiatr idealny ! - naliczyłem ich ok. (...)
Meissen
galeria  
122 km z prawie Lwówka Śląskiego pagórkami, w 35 st. C, w deszczu, do Bautzen. (...)
Bautzen
galeria  
Chrząszcze majowe fruwają nad namiotem. Dojechałem, a dokładnie dojechaliśmy z Januszem 10 km przed Lwówkiem Śląskim (...)
Lwówek Ślaski 2001-06-15
galeria  
Mam nadzieję, że do 1 lipca, kiedy rusza Prezydencja, dojadę do Brukseli. Właśnie od 1 lipca, (...)
Na starcie - dziękuję!
galeria  
Zapraszam na ławeczkę FORTUM, na konferencję prasową rozpoczynającą wyprawę pt. "Stop CO2 Rusz się", 15 czerwca, (...)
Start
galeria  
Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego (...)
Stop CO2 – Rusz się
min

Stop CO2 – Rusz się

Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego dopiero w Brukseli z rozpoczęciem polskiej Prezydencji w UE. Wyprawa realizowana jest pod hasłem „Stop CO2 Rusz się”. Objęta jest patronatem: Parlamentu Europejskiego, reprezentowanego przez Prof. Jerzego Buzka, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Europosłanki Prof. Danuty Huebner. Popierają także Parlamentarna Grupa Rowerowa pod przewodnictwem pani Poseł Ewy Wolak, Fundacja Marka Kamińskiego - polskiego podróżnika i filantropa oraz piosenkarka Joanna Dark. Dziękuję!

01 maja 2011

Wyruszam na kolejną ekologiczną wyprawę. Chcąc równie ekologicznie rozpocząć polską Prezydencję w Unii Europejskiej 15 czerwca wsiadam na rower we Wrocławiu i zeskakuję z niego dopiero w Brukseli. Wyprawa realizowana jest pod hasłem „Stop CO2 Rusz się”. Moim celem jest nagłośnienie w Unii Europejskiej problemu zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania im poprzez nasze osobiste działania. Wyprawa tak jest przygotowana, aby jej finał nastąpił 30 czerwca w Brukseli, w przeddzień startu polskiej Prezydencji w UE. Spotkajmy się we Wrocławiu,  na trasie czy w Brukseli. Zapraszam.

Według Komisji Europejskiej, aby osiągnąć ograniczenie wzrostu temperatury na poziomie poniżej 2 st. C powyżej poziomu obecnego, niezbędne jest 50% zmniejszenie emisji CO2 do roku 2050. To z kolei powinno zapobiec nieodwracalnemu zaburzeniu klimatu Ziemi. Ponieważ CO2 powstaje głównie przy produkcji energii z paliw kopalnych (węgiel, gaz, ropa naftowa), sposobem na zapobieganie zmianom klimatu jest redukcja ilości energii produkowanej w ten sposób, unowocześnienie energochłonnej infrastruktury, jak i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najszybszą metodą zmniejszenia emisji dwutlenku węgla jest po prostu zużywanie mniejszej ilości energii – czyli jej oszczędzanie. „Stop CO2 - Rusz się” to hasło wyprawy. Chcę, aby wypełnić je konkretnymi działaniami. Podczas swojej wyprawy będę nagłaśniać trzy podstawowe problemy związane z emisją CO2. Tak aby w ramach polskiej Prezydencji w UE, każda Polka i Polak, mogli także włączyć się w ochronę klimatu poprzez swoje osobiste działania.

1. TRANSPORT. Transport jest odpowiedzialny za 30% światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samochodami i samolotami (szczególnie na krótkich dystansach). Dlatego częściej wybierajmy transport publiczny lub rower (szczególnie w miastach).

2. ODPADY. W roku 2011 powstanie tylko w Polsce blisko 15 mln ton odpadów komunalnych. Aby rozwiązać problem śmieci należy stosować zasadę 3R. Ograniczajmy ilość powstających odpadów czyli (1)Reduce - unikajmy nadmiernie opakowanych produktów. Zmniejszenie ich masy o 10%, pomoże zredukować emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie na osobę. Używajmy wielokrotnie i nie marnujmy przedmiotów - (2)Reuse. Pamiętajmy naturalnie też o (3)Recycle - czyli segregowaniu odpadów.  To są zasady 3R!

3. ENERGIA. Kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 jest oszczędzanie energii w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie się da. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.

Wyprawa objęta jest patronatem: Parlamentu Europejskiego, reprezentowanego przez Prof. Jerzego Buzka, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Europosłanki Prof. Danuty Hübner. Projekt popierają także Parlamentarna Grupa Rowerowa, pod przewodnictwem pani Poseł Ewy Wolak, Fundacja Marka Kamińskiego - polskiego podróżnika i filantropa oraz piosenkarka Joanna Dark. Wyprawa została wsparta przez Głównych Partnerów: koncern energetyczny FORTUM, firmę Tetra Pak oraz Program Rekarton.  Wyprawę także wspiera Fundacja PlasticsEurope Polska. Dziękuję!

Dominik Dobrowolski

www.cycling-recycling.eu

+48 697 092 978, e-mail: dominik@eko.org.pl

     

kontakt